نحوه تنظیم و ثبت لایحه دفاعیه


2022,06,19
نحوه تنظیم و ثبت لایحه دفاعیه

تنظیم لایحه دفاعیه یک موضوع کاملاً تخصصی می باشد. بدین معنا و مفهوم که هرچند هریک از دوطرف دعوا می توانند اقدام به ثبت لایحه دفاعیه کنند، بهتر می باشد از مشاوره حقوقی و خدمات وکلای دادگستری در این رابطه بهره گیرند. هم اکنون نحوه تنظیم و ثبت لایحه دفاعیه به صورت تمام و کمال الکترونیکی و به واسطه ی سامانه عدل ایران صورت می پذیرد که ما در این مطلب سعی می کنیم شما را کمی بیشتر و بهتر با این موضوع آشنا نماییم.

 

علاوه بر آن که دوطرف دعوا می توانند طی جلسات رسیدگی به واسطه ی دادگاه حاضر گردند.و به حالت شفاهی از خود دفاعیات لازم را به عمل آورند، از منظر قانونی این حق را خواهند داشت که مطالب و منابع خود را که نقش حیاتی در سرنوشت و جریان رسیدگی به دعوا و صدور حکم به واسطه ی مقام محترم قضایی دارد، به حالت لایحه دفاعیه و یا لایحه قضایی به دادگاه عرضه کنند.

چندی پیش بود که تنظیم و ثبت لایحه قضایی و لوایح دفاعی به واسطه ی اوراق قضایی چاپ گردیده، صورت می گرفت. حال هم اکنون شیوه ی عرضه این خدمات با تکیه بر الکترونیکی گردیدن روند رسیدگی به دعوا در قوه ی قضاییه تغییر نموده و تنظیم و ثبت لایحه دفاعیه به حالت کاملاً الکترونیکی صورت می گیرد.

نحوه تنظیم لایحه دفاعیه چگونه است؟

  • به گونه ای جامع و کلّی لوایحی که افراد می توانند به دادگاه نیز مراجع قضایی تسلیم دارند.دارای انواع متنوعی است که یکی از حائز اهمیت ترین آن ها، لایحه دفاعیه می باشد. لایحه دفاعیه و یا لایحه قضایی وسیله ی قضایی بسیار مطلوبی است که هریک از دوطرف دعوا «خواهان و خوانده» می توانند با استناد بدان، ادله اثبات دعوی، اسناد و مدارک، مستندات و منابع، و هرآنچه که نقش حیاتی در فرآیند رسیدگی به دعاوی به واسطه ی قاضی دادگاه دارد را عرضه کنند.

نحوه تنظیم لایحه دفاعیه چگونه است؟

  • درست است که تنظیم لایحه دفاعیه ضروری نمی باشد، مستند و مستدل بودن مطالب و منابع لایحه دفاعیه قطعاً در صدور حکم اثرات بسیاری دارد. به همین خاطر است که شیوه تنظیم لایحه دفاعیه میبایست به نوعی باشد که در صدور حکم به واسطه ی قاضی به نفع فرد اثرگذار باشد. البته که لازم است در تنظیم دادخواست قضایی هم بدین مطلب توجه گردد.
  • به همین دلیل یکی از نکات بسیار مهم در ارتباط با تنظیم لایحه دفاعیه این می باشد. که در عین انسجام و عرضه تمامی اسناد و مدارک و تسلیم کامل منابع، از قید مطالب حاشیه ای امتناع گردد‌. با این وجود لایحه دفاعیه لازم است به حالتی تنظیم گردد.که حق مورد ادعا به اثبات برسد و یا از اثبات حقی که علیه فرد ادعا گردیده است، پیش گیری نماید.

نحوه ثبت لایحه دفاعیه چگونه است؟

  • به هنگامی که وکلای دادگستری مایل باشند به وکالت از دوطرف دعوا لایحه دفاعیه ای را به مرحله ی ثبت رسانند، می‌باید به سامانه خود کاربری وکلا ضمن سامانه عدل ایران گام بگذارند. سپس با درج اطلاعات کاربری خویش و ورود بدان سامانه، در بخش تنظیم لوایح قضایی جهت ثبت لایحه در ارتباط با پرونده مربوطه اقدام بنمایند‌. به هنگام نیاز، مستندات و منابع مورد نیاز را هم بدان ضمیمه بنمایند‌.

 

  • حال به هنگامی که هریک از دوطرف دعوا مایل باشند به حالت شخصی اقدام جهت ثبت لایحه دفاعیه کنند. و وکیل نیز برای خود اختیار ننموده باشند. خواهند توانست به هریک از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی رفته و با تأدیه هزینه مربوطه، بعد از پشت سر گذاشتن فرآیند ثبت نام در وب‌سایت ثنا، لایحه دفاعیه خویش را به طریق کارشناسان خدمات قضایی در سامانه به ثبت برسانند. حال بهتر است خاطر نشان شویم که امکان ثبت لایحه دفاعیه اشخاص عادی در سامانه لایحه adliran.ir نیز ممکن خواهد بود. بهتر است به راهنمای ذیل در راستای ثبت لایحه دفاعیه توجه لازم را داشته باشید؛

 

نحوه ثبت لایحه دفاعیه چگونه است؟

 

راهنمای ثبت لایحه دفاعیه

در راستای ثبت لایحه قضایی شما می توانید مستقیماً به سایت remission.adliran.ir بروید. حال از سویی هم می توانید عبارت «سامانه ثبت لایحه قضایی» را در مرورگر خود جست و جو بنمایید. سپس وارد ابتدایی ترین سایت تحت عنوان یاد شده کنید.

شما در این سامانه شاهد امکانات متعددی خواهید بود. اگر چندی پیش لایحه قضایی در سامانه به ثبت رسانده باشید، خواهید توانست با در اختیار داشتن کد رهگیری لایحه دفاعیه ثبت گردیده و اطلاعات مربوط بدان پرونده، جهت بازیابی و یا ویرایش لایحه عمل نموده و پس از آن دلایل را بدان بی‌افزایید. علاوه بر این ها امکان پیگیری لایحه دفاعیه ثبت گردیده و چاپ آن هم وجود خواهد داشت. البته که شما می توانید در راستای ثبت لایحه دفاعیه جدید هم اقدام بنمایید.

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
2.7 6 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
صفحات شبکه های اجتماعی ما
ما را در رسانه های اجتماعی دنبال کنید تا از اخبار جدید و جزئیات خدمات ما مطلع شوید
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x