وکیل حقوقی

ممکن است که بخواهید بدانید وکیل حقوقی کیست؟ به چه کسی وکیل حقوقی گفته می شود؟ زمانی که شخص، کسی را به عنوان وکیل حقوقی انتخاب می کند این وکیل برای دفاع موکل خود در پرونده هایی که به دادگاه ارائه می شود چه وظایفی برعهده دارد؟ در این مقاله می خواهیم به معرفی وکیل حقوقی بپردازیم. اینکه وکیل حقوقی کیست؟ چه وظایفی در مقابل موکل دارد؟

وکیل حقوقی کیست؟

وکیل یک متخصص حقوقی است که در کلیه امور حقوقی به موکلان خود کمک، اطلاع رسانی و دفاع می کند. در نتیجه هم با یک حرفه ای و هم با فردی کار می کند. معمولا مراجعین در مواقعی که با قانون مشکل دارند به سراغ او می آیند. با این حال، بهتر است قبل از بروز مشکلات با خدمات آنها تماس بگیرید.

خدمات حقوقی

نقش وکیل در پرونده های حقوقی

قاضی اول

در اولین مشاوره، وکیل اولین قاضی پرونده ای است که به وی ارائه می شود. او به طور عینی اختلاف، حقوق و منافع طرفین و نیز شانس موفقیت پرونده را تجزیه و تحلیل و ارزیابی می کند. اگر «پرونده» ارائه شده به او را منصفانه نمی داند، وکیل باید از نصیحت طرف دعوا یا دفاع از دعوا خودداری کند. وکیل قبل، حین و بعد از توسل به روش حل اختلاف جایگزین (داوری، سازش، قانون مشارکتی و میانجیگری) به موکل خود مشاوره می دهد.

همین امر زمانی اعمال می‌شود که اختلاف موضوع رسیدگی احتمالی (قضایی، اداری و یا انضباطی) باشد یا به عنوان یک قاعده، وکیل حقایق ارائه شده به او را واجد شرایط می کند (یعنی آنها را به طور قانونی ترجمه می کند)، قبل از اینکه تشخیص انتقادی و عینی وضعیت را انجام دهد. توصیه به اقدامات احتیاطی، تدافعی و حتی تهاجمی بر عهده اوست.

وکیل همچنین نقش اساسی در زمینه روش‌های حل اختلاف جایگزین ایفا می‌کند. او به اجرای سریع پرونده کمک می‌کند، به ویژه به موکل خود برای روشن کردن پرونده در نزد قاضی و دفاع از او در جلسه دادگاه کمک می کند.

مدافع

وکلا از حقوق و منافع موکل خود مطابق قانون و قواعد اخلاقی که در مورد او جاری است دفاع می کنند. او وضعیت موکل خود را به صورت واضح، مستدل و حرفه ای ارائه می کند. وکیل در مقام معاونت عدالت، رعایت اصول و قواعد اساسی مانند حقوق دفاع، تناقض مناظرات و غیره را تضمین می کند.

هر کس (حقیقی یا حقوقی) حق دارد از او دفاع کند و از خدمات وکیل استفاده کند. وکیل در سمت خود به، نه تنها در رابطه با مقامات دولتی، بلکه با توجه به قواعد قانون (حفاظت از احترام به زندگی خصوصی، آزادی اجتماعات، بیان، و غیره.). بنابراین، وکیل با اطمینان از اجرای عادلانه قانون از موکل خود دفاع می کند. به همین دلیل است که مجرمان حق دارند توسط وکیلی که وظیفه دارد صالح، کوشا، صادق و وفادار باشد، دفاع کنند.

مصالحه کننده

وکیل چه قبل و چه در حین شروع دعوای حقوقی (اداری یا غیر اداری) تا حد امکان سعی در ترویج و کمک به حل و فصل دوستانه اختلاف دارد.

نقش وکیل در دعاوی مدنی

در دعواهای مدنی هر کدام از طرفین دعوا می توانند دو وکیل به دادگاه پیشنهاد دهند. وکلا باید دارای شرایطی باشد که در مقالات قبلی به آن اشاره کردیم. وکالت می تواند هم به شکل سند رسمی باشد و هم به شکل سند غیر رسمی صورت گیرد. وکالت می تواند در شرایط مختلفی صورت گیرد. اگر در جلسه محاکمه صورت گیرد به شکل صورت جلسه درمی آید و به امضای موکل می رسد. یا اینکه ممکن است موکل در زندان باشد. در این صورت وظیفه ریس زندان یا معاون است که از موکل امضا بگیرد.وکیل در دعاوی مدنی صاحب اختیار است مگر اینکه موکل مواردی را از او استثنا کند.

با توجه به اختیاری که موکل به وکیل می دهد حق دخالت دارد. او نمی تواند پرونده را به دیگری واگذار کند مگر اینکه به صورت صریح یا با قرائن مشخصه دال بر قرارداد مبتنی بر وکیل در وکیل باشد. اگر وکیل بدون اجازه اقدام به چنین کاری کند در مقابل موکل موظف به جبران خسارت های ایجاد شده است.

قوانین نگهداری از سگ در آپارتمان چیست؟-وب سایت وکیل حاتمی راد
قوانین نگهداری از سگ در آپارتمان چیست؟

قوانین نگهداری از سگ در آپارتمان چیست؟ اگر شما نیز می خواهید بدانید قوانین نگهداری از سگ در آپارتمان چیست؟ تا انتها همراه ما باشید.زندگی اجتماعی ما آدمیان متشکل از جمعی قراردادها و قوانین است که به ما کمک خواه... (ادامه)

نکاتی درباره مجازات مزاحمت تلفنی در ایران-وب سایت وکیل حاتمی راد
مجازات مزاحمت تلفنی در قانون ایران چیست؟

با شیوع و وسعت دستگاه های مخابراتی و ارتباطی چون؛ تلفن، قانون گذار در سال ۱۳۷۵ ایجاد مزاحمت با این قبیل از دستگاه ها را در بطن ماده‌ ی ۶۴۱ قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۷۵ جرم انگاری نموده است. ما در این... (ادامه)

بهترین مشاور حقوقی
بهترین مشاور حقوقی کیست؟

چه چیزی شما را به عنوان بهترین مشاور حقوقی معرفی می کند؟ مهارت هایی که باید یک مشاور حقوقی داشته باشد چیست؟ آیا این هوش، مهارت های افراد خوب، نوشتن موثر است؟ البته باید هوش و انگیزه خاصی در کنار تجربه... (ادامه)

صفحات شبکه های اجتماعی ما
ما را در رسانه های اجتماعی دنبال کنید تا از اخبار جدید و جزئیات خدمات ما مطلع شوید