اعتبار قولنامه دستی


2022,09,26

در این مقاله می خواهیم در مورد اعتبار قولنامه دستی صحبت کنیم اما پیش از آن باید بدانید که قولنامه دستی چیست. قولنامه ‌های مختلفی مثل قولنامه دستی در دفاتر اسناد رسمی نوشته و ثبت می شوند اما بعضی اوقات ثبت این نوشته‌ها در خارج از دفترخانه‌ها انجام می گیرد.

قولنامه دستی چیست؟

نوشته‌ هایی که توسط دو یا چند نفر برای اموال منقول که قابلیت جابه‌جایی دارند مثل ماشین، دوچرخه و اموال غیرمنقول که قابلیت جابه‌جایی ندارند مثل خانه، زمین در خارج از محل دفترخانه نوشته شوند، به قول‌نامه دستی معروف است.

در قول‌ نامه ی دستی هر دو طرف شرایط خود را می نویسند و با توافق یکدیگر آن را ثبت می کنند. به عنوان مثال دو نفر می خواهند خانه‌ای را قرار است با توافق هم معامله کنند. در این معامله خریدار مبلغ موردنظر را به صورت کلی نمی‌تواند پرداخت کند، اما فروشنده و خریدار باهم توافق می کنند. در این شرایط باید قولنامه ‌ای هر دو طرف بنویسند که در آن شرایط به طور کامل ذکر شود و با توافق طرفین تعیین گردد.

قولنامه دستی یک سند عادی است که در این نوع قول ‌نامه، هر متنی که نوشته می‌شود باید زیر آن امضا زده شده و اگر امضا نشود، اعتباری ندارد و اثبات آن در دادگاه مشکل می‌شود.

مدت اعتبار قولنامه دستی

مدت اعتبار یک قولنامه دستی در قول نامه مورد نظر مشخص شده و مدت اعتبار هر کدام از قولنامه ها با دیگری فرق می کند. به طور کلی تمامی قراردادهای دستی به یک شکل، مدت اعتبار یکسانی ندارند. امکان دارد برخی از قولنامه های دستی 6 ماه، برخی 1 سال و برخی 2 سال اعتبار داشته باشند. در نتیجه مدت اعتبار قولنامه دستی بستگی به توافق دو طرف قرار داد دارد.

نکات نوشتن قولنامه دستی

پیشنهاد می کنیم که در صورت امکان از نوشتن قولنامه دستی پرهیز کنید و اگر می خواهید نسبت به نوشتن قولنامه اقدام کنید، در صورت لزوم آن را در دفتر خانه ها تنظیم کنید تا بتوانید کد رهگیری قولنامه را دریافت کنید. همچنین باید بدانید که در صورت وجود اختلاف، اعتبار سند رسمی در برابر اعتبار قولنامه دستی برای دادگاه بیشتر است. علاوه بر آن قولنامه هایی که کد رهگیری دارند، اعتبارشان از قولنامه دستی معمولی در دادگاه بیشتر است.

با وجود مطالبی که گفته شد اگر به هر دلیلی قصد نوشتن قولنامه دستی را دارید برای تنظیم آن نکاتی که در ادامه بیان شده است را در حین نوشتن قولنامه به طور کامل رعایت کنید.

1-دو طرفی که می خواهند قولنامه را تنظیم کنند یعنی خریدار و فروشنده باید به شکل کامل هویت آن ها مشخص شده باشد. اسم و فامیل، نام پدر و کد ملی هر دو طرف خریدار و فروشنده باید در قولنامه ذکر شود.

2- به طور دقیق مشخص کردن مشخصات محل اقامت طرفین قولنامه که شامل نشانی و تلفن ثابت و تلفن همراه هریک به طور دقیق می شود.

3- مشخص بودن و صراحت داشتن موضوع قولنامه (از نوشتن قولنامه‌هایی که مبهم و مردد هستند، خودداری کنید.)

4- در زمان نوشتن قولنامه دستی زمان انجام معامله را به شکل دقیق ذکر کنید. به عنوان مثال مشخص کنید که در این تاریخ برای انتقال قطعی، دو طرف باید در بنگاه یا دفتر اسناد رسمی حضور پیدا کنند.

5- در نظر گرفتن ضمانت اجرا (بدین صورت که اگر یکی از دو طرف به وعده خود عمل نکرد، مجبور به پرداخت خسارت شود.)

6- زیر قولنامه شما را به عنوان شاهد باید  حداقل دو نفر امضا کنند. دقت کنید که نام و نام خانوادگی و مشخصات کامل شاهدای شما باید در قولنامه ذکر گردد. حتی الامکان شاهدهای شما، باید مورد اعتماد هر دو طرف باشد.

7- شرایطی را در قسمت قولنامه با عنوان شروط قولنامه ذکر کنید، تا در صورت انجام ندادن تعهد تعیین شده، هر کدام از طرفین حق فسخ و ابطال قولنامه را داشته باشند.

8- زمان معامله و نحوه‌ی پرداخت آن حتما به صورت واضح و مشخص در قولنامه مشخص شود.

9- تا زمانی که سند رسمی به شما انتقال پیدا نکرده است، تمام پول به فروشنده را به آن پرداخت نکنید.

10- قولنامه دستی را باید در سه نسخه ی یکی در دست فروشنده، یکی در دست خریدار و دیگری نزد بنگاه باید تهیه شده و به امانت گذاشته شود. در شرایطی که در بنگاه معامله خود را انجام نمی دهید یک نسخه از قولنامه را نزد فردی امین که مورد اعتماد دو طرف معامله است به امانت بسپرید.

11- اگر کسی که قولنامه را امضا می‌کند وکیل یا نماینده مالک است، باید از قانونی بودن سمت او و اجازه امضا از سوی مالک، مطمئن شوید و مدارک موجود در رابطه با این موضوع را بررسی کنید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
صفحات شبکه های اجتماعی ما
ما را در رسانه های اجتماعی دنبال کنید تا از اخبار جدید و جزئیات خدمات ما مطلع شوید
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x