صلح سرقفلی به چه صورت است؟


2022,11,27

یکی از انواع صلح نامه ها که می توان به آن اشاره کرد، صلح نامه سرقفلی است.  اما صلح سرقفلی به چه صورت است؟ صلح سرقفلی در واقع صلح نامه ای است که به منظور منتقل کردن حق سرقفلی از آن استفاده می شود. در واقع نمونه قرارداد صلح سرقفلی یا نمونه سند صلح سرقفلی به عنوان یک نوشته با اعتبار و حقوقی محسوب می گردد که بیان کننده ی انتقال حق سرقفلی از مالک اصلی به مستأجر خواهد بود. امکان استفاده از این صلح نامه بین مستأجر و مستأجر دوم نیز وجود دارد.

حق سر قفلی در صلح نامه

حق سر قفلی در واقع همان قرار داد اجاره بوده اما با تبعات بیشتر، سرقفلی اطلاق می گردد که تنظیم آن بین مالک و متقاضی سرقفلی انجام می گیرد. به عبارت دیگر، حق سرقفلی یک نوع سرمایه نقدی محسوب می شود که مالک آن را در ازای سرقفلی ملک تجاری دریافت کرده و تعهد به واگذاری کار به مستأجر در مغازه و حق سرقفلی می دهد. در این قرارداد جزئیاتی از قبیل چگونگی پایان دادن به اجاره و دیگر جزئیات امر قید می گردد.

انواع صلح سر قفلی

به طور کلی صلح نامه ها به دو دسته تقسیم می گردند. یک نوع صلح نامه با هدف به وجود آوردن صلح و سازش در نزاع و درگیری و مشکلاتی از این قبیل به کار رفته و در آن یکسری توافق ها به ثبت خواهد رسید. در حالی که از صلح نامه دیگر برای منتقل کردن حق مالکیت استفاده می شود. امکان تقسیم بندی این صلح نامه نیز به دو دسته وجود دارد که به وسیله آن ها می توان حق مالکیت را انتقال داد، ولی با یکدیگر تفاوت هایی دارند.

1-صلح نامه سر قفلی عادی: تنظیم متن صلح نامه سرقفلی عادی به صورت یک قرارداد صلح بوده و افراد به عنوان مصالح و متصالح دو طرف قرارداد هستند و انتقال مورد صلح بین آن ها انجام می گیرد.

2-صلح نامه سر قفلی عمری: این نوع صلح نامه نیز مثل صلح نامه سر قفلی عادی بوده، با این فرق که برای زمان استفاده متصالح شرطی تعیین می شود. به طور مثال، مصالح، شرطی را برای بهره بردن از منافع ملک تا زمان مرگ خود تعیین می کند. به عبارت دیگر، متصالح قادر به تصرف ملک یا مغازه یا جلوگیری از کار کردن مصالح تا زمان مرگ مصالح نخواهد بود. بنابراین به چنین صلحی که به شرط فوت مصالح مربوط است، صلح عمری سرقفلی گویند.

صلح نامه سر قفلی با وجود حق کسب و پیشه

سر قفلی مسئله ای متفاوت از حق کسب و پیشه است. حق کسب و پیشه زمانی به فرد تعلق می گیرد که وی در مغازه یا ملک تجاری مورد نظر به مدت بسیاری مشغول به فعالیت باشد. در واقع افراد، با کار کردن و گذشت زمان در این ملک در شغل خود معروف شده و اعتبار تجاری کسب می کنند. در چنین شرایطی، در مورد حق کسب و پیشه نیز در بعضی از نمونه قرارداد صلح سر قفلی مغازه بحث می شود.

قانونی بودن انتقال سر قفلی

مطابق قانون مصوب روابط بین مستأجر و موجر در سال 1356، منتقل کردن حق سرقفلی دارای مشکل نخواهد بود. بر اساس این قانون، همه موارد وابسته به توافق دو طرف است. به همین منظور، می توان حق سرقفلی را با توافق و رضایت مالک و مستأجر انتقال داد. با توجه به بازنگری دوباره این قانون در سال 1376، توافق طرفین در این مسئله معیار اصلی در نظر گرفته شده است. بنابراین، حتی اگر صحبتی هم درباره حق انتقال سر قفلی در متن قرارداد نبود، در عین حال باز هم این حق وجود داشته و دو طرف با کمک صلح نامه سر قفلی قادر به انتقال سرقفلی خواهند بود.(صلح سرقفلی به چه صورت است؟)

مشاوره وکیل ملکی جهت تنظیم صلح سر قفلی

به منظور تنظیم صلح نامه سر قفلی سعی کنید به افرادی مراجعه کنید که بیشتر زمان خود را برای تمرکز بر روی تنظیم قرارداد های مختلف می گذارنند. چرا که امکان به وجود آمدن دردسر و گرفتاری در آینده، در صورت پیش بینی نادرست تنها یک بند از این قرارداد وجود دارد. از این رو، مراجعه به یک وکیل سرقفلی حاذق و کار بلد بسیار اهمیت دارد.

لازم به ذکر است که برای صلح سرقفلی علاوه بر تنظیم اجاره نامه، به تنظیم سند صلح سرقفلی من باب انتقال سرقفلی مغازه نیاز است. این سند می تواند به صورت عادی یا رسمی و یا به هر دو صورت باشد.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
صفحات شبکه های اجتماعی ما
ما را در رسانه های اجتماعی دنبال کنید تا از اخبار جدید و جزئیات خدمات ما مطلع شوید
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x