چگونگی مطالبه مهریه


2022,09,30

قبل از پرداختن به موضوع چگونگی مطالبه مهریه باید بدانید که مهریه به مبلغی گفته می­شود­ که زوجه پس از جاری شدن صیغه عقد حق دریافت یا مطالبهٔ آن را دارد و با توجه به شرع و عرف اسلامی تعیین آن ضروری است. البته به‌خاطر داشته باشید که مهریه انواع مختلفی دارد و قوانین گوناگونی را نیز دارا است.

زوجه (زن) در هر حالتی می‌تواند مهریه را از همسرش مطالبه نماید و آن را دریافت کند. مبلغ مهریه در عقود نکاح‌ متفاوت، متغیر است و در حالت کلی و طبق قوانین باید مبلغ معقولی برای آن در نظر گرفته بگیرید.

مدارک لازم برای مطالبه مهریه

 • ابتدا باید در سامانه ثنا ثبت‌نام کنید.
 • به همراه داشتن اصل شناسنامه
 • اصل کارت ملی خود راه به همراه داشته باشید.
 • گرفتن اصل عقدنامه یا اخذ رونوشت آن از دفترخانه ازدواجتان

پرداخت مهریه

در ابتدا باید بگوییم که مهریه از نظر پرداخت به 2 دسته‌ تقسیم بندی می‌شود که به شرح زیر است:

 1. مهریه عندالمطالبه: مرد موظف به پرداخت مهریه است هر زمانی که همسرش اراده نماید.
 2. مهریه عندالاستطاعه: عندالاستطاعه به معنی این است که مرد زمانی که توانایی مالی پرداخت مهریه را داشته باشد، مهریه زن را پرداخت نماید.

حال پرداخت مهریه باید بر طبق قانون مهریه، وجه نقد به نرخ روز باشد و زوج مکلف به پرداخت این مبلغ است. دو نکته مهم را فراموش نکنید اولاً اگر زوج فوت کند، مهریه تا تاریخ فوت شوهر به نرخ روز محاسبه می‌شود، ثانیاً ملاک تعیین نرخ روز پرداخت مهریه توسط شوهر است؛ چراکه تاریخ اقامه دعوی و تقدیم دادخواست توسط زوجه تاریخ مطالبه محسوب نمی‌شود.

در مورد چگونگی مطالبه مهریه باید بگوییم که وجه مهریه هم از طریق دادگاه و هم از طریق اداره اجرای ثبت قابل مطالبه است.

چه نوع مهریه‌ای قابل مطالبه است؟

قبل از چگونگی مطالبه مهریه باید بدانید که چه نوعی از مهریه قابل گرفتن است. انواع این مهریه‌ها به شرح زیر است:

 • مهریه‌ای که جنبهٔ مالی و ارزش مالی داشته باشد؛ اما اگر ارزش مالی نداشته باشد باطل خواهد شد.
 • مهریه باید دقیقاً مشخص و معین باشد. در غیر این صورت امکان دارد باطل شود.
 • باید قابل تملک باشد.
 • مهم‌ترین نکته این است که باید مشروع باشد.

چگونگی مطالبه مهریه

مطالبه به دو روش انجام می‌شود که شامل:

 1. روش اجرایی ثبت: در این روش باید به این نکته توجه کنید که زن ملزم است در ابتدا به اجرای ثبت مراجعه نماید و درخواست مطالبهٔ مهریه را بدهد. همچنین دیگر نمی‌تواند برای مطالبهٔ مهریه مستقیماً به دادگاه مراجعه کند. زن با مدارک لازم به دفتر خانه‌ای که عقد در آن جا به ثبت رسیده است باید برود و با پرداخت هزینهٔ اجرایی مطالبهٔ مهریه را ثبت کند. دفترخانه نیز وظیفه دارد اظهارنامه‌ای به زوج فرستاده تا ظرف 10 روز به ادارهٔ ثبت مراجعه کند و مالی را برای پرداخت مهریه معرفی نماید.

2- از طریق دادگاه: همان‌طور که قبلاً گفته شد زوجه برای مطالبه مهریه نمی‌توان مستقیم به دادگاه برود. زمانی دادگاه می‌تواند برای مهریه تعیین تکلیف کند که زوج از طریق اجرایی ثبت مهریه را پرداخت نکند.

بعد از مطالبهٔ مهریه، مرد  می‌تواند به‌صورت قانونی و ثبتی درخواست اعسار بدهد و در صورت قبول درخواست وی پرداخت مهریه به‌صورت اقساطی صورت گیرد.

باید توجه کنید که در صورت بخشش مهریه دیگر به هیچ وجه قابل مطالبه نیست.

همچنین هزینهٔ مطالبه مهریه به عهدهٔ زوجه است و با توجه به خواستهٔ زوجه این هزینه محاسبه می‌شود.

دریافت مهریه به‌صورت پرداخت سکه

در صورت توانایی مالی مرد، وصول مهریه به هر میزانی امکان‌پذیر است. اگر زوج از هر لحاظ قادر به پرداخت مهریه نباشد، محکومیت یا بازداشت وی تنها تا 110 سکه بهار آزادی یا معادل آن میسر است. اما اگر مرد 110 سکه را به زن بپردازد؛ ولی قادر به پرداخت باقی مهریه به وی نباشد، زن به هیچ وجه نمی‌تواند حکم جلب یا ممنوع‌الخروجی مرد را دریافت کند.

قانون مطالبه مهریه

این نکته راهم ذکر کنیم که مهریه را می‌توان بر اساس سکه یا وجه نقد تعیین کرد. همان‌طور که ذکر شد وجه نقدی که تعیین می‌شود بر اساس نرخ روز محاسبه می‌گردد. پس از تعیین نرخ باید  مبلغ آن را در اختیار زن قرار دهید. در مورد قوانین جدید چگونگی مطالبه مهریه باید بدانید که اجرا گذاشتن مهریه به‌صورت اینترنتی امروزه به امری رایج تبدیل شده است و دیگر نیازی به مراجعه حضوری به دادگاه برای دادخواست مهریه ندارید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
صفحات شبکه های اجتماعی ما
ما را در رسانه های اجتماعی دنبال کنید تا از اخبار جدید و جزئیات خدمات ما مطلع شوید
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x