نقش اجتماعی وکیل دادگستری


2022,10,23
وکیل دادگستری

وکیل نماینده موکل یا شخص ثالث بی طرف، مأمور تابع قانون و  به ویژه مسئول دفاع از حقوق افراد است.وکیل نقشش  فراتر از دانش حرفه‌ای با هدف کمک به موکل، پرورش کلیه اطلاعات مربوطه و اعمال آن در اصلاح قوانین و مقررات موجود است. نقش اجتماعی وکیل دادگستری نقشی بسیار حائز اهمیت است در واقع یک وکیل باید به تناقضات و نواقص موجود قوانین توجه کند و اطلاعاتی را منتشر کند که هر شخص حق دارد از کمک وکالت برخوردار باشد.

نقش وکیل در جامعه

پیچیدگی روابط انسانی و گسترش سیستم‌های حقوقی باعث ظهور متخصصانی شد که با حوزه‌های مختلف زندگی سروکار دارند.یک وکیل باید به تناقضات و نواقص موجود قوانین توجه کند و اطلاعاتی را منتشر کند که هر شخص حق دارد از کمک وکالت برخوردار باشد. دنیایی که افراد در آن وجود دارند پر از اعمال و انتخاب هایی است که درست و نادرست تلقی می شوند. برخی از اعمال را قوانین درست و نادرست می دانند، اما اعمال فرهنگی و اخلاقی مختلف را نیز از این طریق تشخیص می دهند. به دلیل این قوانین و باورهای متمایز، عدم قطعیت و سناریوهای قابل بحث به راحتی مشخص می شوند.

یک وکیل باید تلاش کند تا در تمام مدت به بهترین نحو به مردم خدمت کند. نقش های او در جامعه بسیار زیاد است که به شرح زیر است:

  • ایمنی:

وکلای دادگستری به مشتریان در دستیابی به اهداف زندگی خود احساس امنیت می دهند، زیرا می دانند که اگر کسی به کمک نیاز داشته باشد از او حمایت می کند وکلا با اجرای قانون به نحوی که به الزامات اساسی عدالت پاسخ دهد، یعنی نتایج عادلانه ای که با رویه های عقلایی به دست می آید، نقش حیاتی ایفا می کنند.

  • مشاور جامعه:

وکلا با موکلان خود به عنوان مشاور کار می کنند، آنها را در مورد آزادی ها، شیوه های قانونی آموزش می دهند و به آنها قدرت می دهند تا در سیستم حقوقی اغلب گیج کننده حرکت کنند.

یک وکیل دادگستری باید با پای‌بندی به قانون و مقررات از هرگونه تخطی پرهیز کند.

  • عدالت

هنگامی که یک وکیل پرونده ای را در دست می گیرد، موظف است اطمینان حاصل کند که موارد فنی قانون منجر به نقض عدالت نمی شود. وکیل موظف است از قانون به گونه ای استفاده کند که حاکمیت قانون را حفظ کند و در نتیجه موجب اجرای عدالت و اجرای حقوق شود. دانش و مهارت یک وکیل نباید صرفاً به نفع یک وکیل باشد، بلکه باید برای جامعه بزرگتر مورد اعتماد باشد.

  • مسئولیت قانونی

وکلا باید در خط مقدم تضمین توسعه و حفظ یک قوه مقننه مسئول که به دنبال ارتقای حقوق و آزادی هاست، باشند. قانونگذاری مسئول مستلزم ایجاد یک چارچوب قانونی است که از آزادی ها و حقوق شهروندان محافظت می کند. همچنین، مدافعان باید اطمینان حاصل کنند که قوانین تصویب شده ظالمانه یا تبعیض آمیز علیه جامعه نباشد.

  • ریشه کنی فقر، نابرابری و جهل

از وکلا انتظار می رود که نقشی اساسی در تضمین اینکه افراد کم اقبال جامعه در پیشبرد امرار معاش خود از طریق قانون کمک می شوند، ایفا کنند. برخی از برنامه ها می توانند توسط وکلا برای تضمین برابری و رشد اجتماعی آغاز شوند. همچنین، از مدافعان انتظار می رود که به عنوان راهی برای ارتقای حقوق بشر، خدمات رایگان به جمعیت محروم ارائه دهند.

وکیل دادگستری باید منافع عمومی را بر منافع شخصی خود ترجیح دهد.

نقش وکلا در حفظ حقوق شهروندی

به طور کلی نقش یک وکیل در حفظ حقوق شهروندان محدودتر از کانون وکلاست. با این حال یک وکیل می تواند با دفاع موثر ، عادلانه و طبق قانون به حفظ حقوق شهروندی موکل خود کمک کند.علاوه براین رعایت قانون و اخلاق توسط یک وکیل می تواند آنها را به یک الگوی موثر اجتماعی برای سایر شهروندان تبدیل کند‌. و مبنی تواند با بیان ساده و شیوا مفاهیم حقوقی را برای عامه مردم تشریح کند و آنها را از حقوق خود مطلع کند. برای این امر نیاز به یک بستر مناسب است.

کلام آخر

با توجه به تعهد زمانی و سرمایه گذاری مالی، وکیل شدن یک تعهد بزرگ است و نقش اجتماعی وکیل دادگستری از اهمیت بالایی برخوردار است. گذراندن رشته وکالت و دانشکده حقوق می تواند سختی باشد. الهام بخش شما همیشه به دانستن چیزهای واقعاً خوب این حرفه و توانایی دیدن آن در افق بستگی دارد.

در نهایت، وظایف وکلا نه تنها به مشاوره، وکالت در دادگاه یا به کارهای معمول دفتر محدود نمی شود.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
صفحات شبکه های اجتماعی ما
ما را در رسانه های اجتماعی دنبال کنید تا از اخبار جدید و جزئیات خدمات ما مطلع شوید
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x