محجور کیست، انواع حجر


2022,11,15

یکی از مباحت اساسی علم حقوقی، مبحث مربوط به محجور و انواع حجر می باشد. اگر شما هم میخواهید بدانید که محجور کیست، انواع حجر را مورد بررسی قرار دهید، در ادمه این مطلب با ما همراه باشید.

محجور به چه فردی اطلاق می شود؟

طبق علم حقوق، هر فردی تکلیف و حقوقی را عهده دارد می باشد و به منظور انجام آنها نیز باید از شرایط لازم برخوردار باشد. به عنوان مثال، فردی که قصد فروش ملک را دارد باید عاقل و قادر به انجام امور مالی خود بوده و هجده سال تمام نیز داشته باشد. اما افرادی که از قوه ی عاقله برخوردار نیستند، طبق قانون نیاز به تعیین سرپرست دارند. در حقیقت، مجور فردی است که نمی تواند از عهده ی انجام امور مربوط به خودش برآید. محجور فه فردی گفته می­شود که دارای عدم اهلیت تمتع می ­باشد. اهلیت تمتع نیز به معنی صلاحیت و قابلیت فرد به منظور دارا شدن حق و حقوق است.

انواع حجر

در این بخش قصد داریم که به بررسی اطلاعاتی درباره ی انواع حجر بپردازیم. انواع حجر عبارتند از:

  • حجر عام و خاص

حجر عام و خاص، اولین قسم از انواع حجر به شمار می آیند .حجر عام، در واقع حجری می باشد که فرد محجور به صورت کلی نمی تواند حقوق خود و اعمال حقوقی مربوط به خود را انجام دهد. به عنوان مثال، فرد مجنون دارای ممنوعیت در تصرف تمام اعمال و حقوق خودش می باشد. به عابرت دیگر، فرد مجنون به دلیل نداشتن اراده، تمام اعمال حقوقی وی باطل می باشد. حجر خاص نیز حجری می باشد که فرد تنها در بخشی از حقوق خود حق تصرف را ندارد. به عنوان مثال، برای حجر خاص می توان تاجر ورشکسته را مثال زد. تاجر ورشکسته این حق را ندارد که در امور مالی خود دخالتی داشته باشد. در حقیقت، تاجر ورشکسته که در دسته حجر خاص قرار دارد، تنها در زمینه امور مالی نه غیرمالی محدودیت و ممنوعیت دارد.

  • حجر حمایتی و سوء ظنی

حجر حمایتی و سوء ظنی، قسم دوم از انواع حجر محسوب می شوند. حجر حمایتی از انواع حجر است که در آن قانون گذار حمایت از افراد محجورمدنظر قرار داده است. حجر حمایتی در واقع همان محجوریت افرادی از قبیل مجنون، صغیر و غیررشید می باشد. اما در حجر سوء ظن، حمایت از منافع دیگران مورد توجه و نظر فرد قانون گذار قرار گرفته است. در این نوع حجر به دلیل سوء ظن نسبت به فرد وی را محجور خطاب کرده و او را از دخالت در امور خودش منع می کنند تا از حق دیگران در مقابل وی حمایت شود. مانند حجر تاجر ورشکته که قانون گذار قصد دفاع از حقوق طلبکاران تاجر را دارد.

  • حجر قانونی و قضایی

از اقسام دیگر حجر می توان به حجر قضایی و حجر قانونی اشاره کرد. حجر امکان دارد که طبق قانون با براساس حکم دادگاه بودجود آمده باشد. در حجر قانونی، حکم دادگاه مورد احتیاج می باشد و به صورت مستقیم توسط قانون پیش بینی شده است. حجر ضغیر از انواع حجر قانونی است. حجر قضایی نیز از انواع حجر است که هنگامی ایجاد می شود که قاضی حکم آن را صادر کند.  است یا بر اساس حکم مستقیم قانون باشد و یا اینکه به حکم دادگاه ایجاد شده باشد . حجر قانونی حجری است که به حکم دادگاه نیاز دارد و قانون آن را به طور مستقیم پیش بینی کرده است مثل حجر صغیر . اما حجر قضایی حجری است که در صورتی ایجاد می شود که قاضی دادگاه حکم آن را صادر کند.

  • حجر مبتنی بر فقدان اراده و حجر مبتنی بر نقص اراده

گاهی اوقات، حجر به دلیل نداشتن اراده و قابلیت درک و شعور می باشد. مثال این نوع حجر می تواند، حجر فرد دیوانه یا مجنون باشد. گاهی اوقات نیز حجر مبتنی بر وجود نقص در اراده می باشد که حجر سفیه مثالی برای این نوع حجر است.

  • حجر در امور مالی و حجر در امور غیر مالی و مالی

یکی دیگر از اقسام حجر، حجر در امور مالی و غیر مالی است . اگر حجر به امور مالی منحصر باشد، می توان نوع حجر در امور مالی را در نظر گرفت مانند حجر سفیه. اگر هم حجر در امور غیرمالی و مالی باشد، می تواند آن را حجر در امور مالی و غیرمالی در نظر گرفت مانند حجر فرد دیوانه یا مجنون.(محجور کیست، انواع حجر)

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
صفحات شبکه های اجتماعی ما
ما را در رسانه های اجتماعی دنبال کنید تا از اخبار جدید و جزئیات خدمات ما مطلع شوید
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x